В інтернеті вже є достатньо статей на кшталт “про пули ліквідності простими словами”.
Але складається таке враження, що ці статті писалися із метою виставити читача повним невігласом – написано, що “простими словами”, рідною мовою, а ці самі “прості слова” розумієш через одне…

Тому знов звернемося до аналогій та спробуємо описати роботу пулів ліквідності на прикладі актуальної зараз теми – врожаю овочів.

Припустимо, що у вашому господарстві добряче вродили овочі. І картопля, і капуста, і буряк… Але цибуля, як на гріх, уся вимерзла, а що то за борщ без цибулі? Тому завантажуєте ви у багажник декілька мішків бараболі та їдете на базар – міняти на цибулю. А базару-то й немає. Продавців дуже мало. та й в одного лише капуста та буряки, в іншого залишилось на обмін цілих півтора кілограми цибулі, третій заломив за одну цибулину аж кілограм картоплі… Вже думаєте повертатися додому ні з чим, але раптом бачите невеликий павільйон, на якому висить табличка “Обмін овочів”.

Заходите всередину. Приміщення схоже більше на комору, аніж на магазин чи базар. Майже все місце займають дві величезних скрині, одна наповнена бараболею, інша – цибулею. Над ними висить електронне табло, на якому написано “1 кг картоплі – 1.2 кг цибулі”, майже як у пункті обміну валют. У кутку знаходиться електронні ж ваги, поряд – звичайний конторський стіл, за яким сидить приємна жінка.

— Доброго дня!, — вітаєтесь до жіночки. — Чи можна у вас бульбу на цибулю поміняти?
— Звичайно ж, — посміхається до вас продавчиня. — Ось сюди, на ваги викладайте, вони вам самі покажуть, скільки цибулі взяти.
— Угу, – кажете ви, витягаючи із багажника перший мішок. — А це в кого стільки цибулі вродило?
— Тут хитро! — хазяйці павільйону явно дуже хотілося поговорити. м Ви ж бачите — на базарі як не продавців, так товару потрібного немає. То наш власник що зробив: запропонував місцевим дачникам скинутися картоплею та цибулею та створити таке собі спільне сховище. Та не просто щоб зберігати, а ще й щоб мінятися можна було. Хто дав по п’ять кілограм, хто по десять, а хто й по пару мішків — а бачите, скільки вийшло!
— Хммм… ви нарешті вивантажили мішки на ваги. — А дачникам яка користь просто так віддавати овочі комусь на зберігання?
— А ось і не просто так! — знов посміхається жінка. — За кожний обмін співвласники запасу отримують комісію. Суцільна вигода — дачникам і на базарі не треба стояти, і за участь у спільному запасі винагороду отримують. Ну а як кому треба помінятися — завжди є і той, і інший овоч.
— Зрозумів. — у цей момент табло над скринями блимнуло і цифри на ньому змінилися. – Ой, а чому за кілограм картоплі дають вже 1.1 кг цибулі?
— Справа у тому, що скрині із овочами постійно зважуються і електроніка змінює відносну вартість овочів. Ви додали картоплі — відповідно її у запасі стало більше, а цибулі менше. Тому цибуля стала цінніше, і за кілограм картоплі її вже дають менше.

— Ох і розумний у вас хазяїн!— не стримуєте ви подиву.— Все продумано, до дрібниць!
— Він якимись кріп… жінка на секунду замислилася… кріптовалютами, чи що, займається, то казав, що там таке роблять. І ще говорив, що у наступному році вже не з дачниками, а з фермерами буде домовлятися. Бо як буде в нас овочів у запасі не по одній тонні, а по чотириста, то й “курс обміну” хитатись майже не буде – хоч мішок ви привезете на обмін, хоч десять.

Сподіваюся, що аналогія вийшла зрозумілою. Пули ліквідності — це такі самі спільні сховища із парами криптовалют, які можуть поповнюватись самими власниками. Є пул – є можливість завжди автоматично обміняти одну валюту із пари на іншу за більш-менш прогнозованим курсом, не чекаючи окремих продавців та ордерів на біржі. Що більші пули, то менше вплив кожної окремої операції обміну та відповідно стабільніше курс.

Автор @disop

 

Варто робити пули, чи ні — обираєте Ви самі!
А я чекаю нових можливостей від соцмережі Sl8.

Моє особисте запрошення тут — Sl8.online

Або RF9k6JBcn в мобільному додатку.

Чекаю вас там.
Джин