Відсьогодні в усіх гаманцях Слейту з’явилася якась невідома монета із назвою GEAGLE.

Що це таке і чому вона була додана? Давайте розбиратись.

 

У фінансах є таке поняття, як «акція». Ні, не акція на молочні продукти в найближчому супермаркеті, а та, що англійською «share». Ще одне значення цього слова — «частка» — дуже добре відображає сутність поняття. Акція — це цінний папір, що надає право її власнику на частину власності компанії. Ніхто (мабуть) із нас не зможе купити компанію Microsoft, Apple чи Google цілком — грошей не вистачить. Проте можна купити акції цих компаній на біржі, і таким чином стати хоч і крихітним, але справжнім співвласником цих IT-гігантів. Нащо? Та дуже просто. Власники акцій мають право на отримання дивідендів (частини прибутків) відповідних компаній. Заробив Гугл за останній рік (скажемо) 100 мільярдів доларів і вирішив виплатити 50% доходу акціонерам? Нехай в обороті знаходиться 10 мільярдів акцій цієї компанії, значить на кожну акцію буде нараховано 5 доларів прибутку. Небагато, якщо у вас одна акція… а якщо 100? а 1000? Вже непогані суми виходять.

 

А тепер спробуємо поняття «акція» трохи розширити. Чи можна зробити акції не підприємств, а фізичних об’єктів — скажемо, готелю, квартири? Запросто (тільки це вже буде називатись не «акція», а «пай»). Принцип той самий — готель працює, квартира здається, власники паїв отримують прибутки відповідно до кількості їх паїв.

 

«Крутимо» далі. Спільна частка на скрипку Страдиварі? На картину Клода Моне? На годинник Breguet Marie Antoinette? На перший погляд ідея здається дивною — як ділити картину чи скрипку, та й яким чином вони будуть приносити прибуток? Лежачи у сейфі чи в сховищі? Саме так! Антикваріат дорожчає просто через те, що старіє, та й інструментів чи полотен геніїв минулого у світі більше не стає. З відносно нещодавнього — приблизно 2 роки тому на відомому аукціоні Сhristies була виставлена скрипка Страдиварі: https://press.christies.com/antonio-stradivaris-finest-inlaid-violinnbspthe-hellier-stradivarius-violin, оцінювалась від 6 до 9 мільйонів фунтів. Згідно Вікіпедії, один з минулих власників цього інструменту продав його в 1925 році за 5 тисяч фунтів. Беремо калькулятор інфляції від Bank of England та рахуємо, шо це 253 тисячі фунтів в теперішніх цінах. За 100 років «просто лежання» ціна інструменту виросла в 25-35 разів з урахуванням інфляції (а якщо інфляцію відкинути — то більше ніж в 1000 разів, ось де «ікси» :)).

 

Думаю, ідея зрозуміла. Хтось купує певну річ із довготривалою тенденцією до її удорожчання та випускає (скажемо) 100 цінних паперів («акцій»), кожен з яких відповідає 1% ціни об’єкту. Штука лежить у сейфі і тихенько дорожчає, а власники «акцій» у будь-який момент можуть продати свої частки іншим бажаючим купити, проте вже відповідно до поточної ціни об’єкту інвестування. «Штукою» може бути хоч ювелірна прикраса, хоч бочка нафти, хоч… золота монета. До речі, операції із золотом дуже зручні — воно і не псується при зберіганні, і не вимагає особливих умов, та й ціну на золото взнати просто — йдете на https://goldprice.org/ і дивитесь, в яку ціну сьогодні грам.

 

Робимо останній крок — відмовляємось від паперів та переходимо в блокчейн. Cassator Corp, власник Sl8, купує золоту монету Golden Eagle вагою в одну тройську унцію (~31.1 грам) (https://www.apmex.com/product/1/1-oz-american-gold-eagle-coin-bu-random-year), та створює її віртуальну копію на Stellar під назвою GEAGLE. Можливість купити частку коїна забезпечується вбудованими механізмами того ж Stellar — так само, як можно купити частку USDC чи SSLX. А ось вартість GEAGLE привязана до вартості фізичної золотої монети і динамічно оновлюється (див. технічні деталі нижче), тобто кожна частинка GEAGLE забезпечена відповідною (хоч і крихітною) масою справжнього золота. Такий підхід в криптовалютах має назву Real-World Assets (RWAs), сподіваюсь, що після мого допису читати статті про RWAs буде простіше.

 

Технічні деталі від CTO SL8 @jlung:

Відкрили для топ1000, вартість привʼязана до ринкової вартості саме цієї фізичної монети зі спредом у 4%.

Ордер на викуп тієї частини що була викуплена користувачами. Ордери оновлюються кожну хвилину, бейдж оновлюється кожні 5 хвилин.

Бейдж видається за володіння від 5% від монети. тож купивши 0.05 токену — отримуєш бейдж.

 

Автор: Disop

https://sl8.online/uk/@disop